ПОГОНЯ

Одним із центрів духовності нашого краю є Погоня, що розташована недалеко від Тисмениці. Це місце залишає в душі кожного, хто тут побував, незабутні враження, очищує душу і тіло водою із цілющого джерела, що славиться чудодійними властивостями, дає змогу пройти хресну дорогу, звільнитися від тягаря турбот та рутини й повернутися додому щасливим.
 Погоня пишається своєю минувшиною, зокрема кількасотлітньою історією Свято-Успенського монастиря, одного із найдавніших монастирів Отців-Василіян на Покутті.
 Згідно з історичними довідками, ця місцевість прославилася ще за часів Данила Галицького своєю святістю, а в ХVІІ столітті на місці чудотворних об’явлень Матері Божої виник монастир. За час комуністичного режиму майже всі будівлі монастиря були знищені, а церква спалена. Тільки на початку 90-х років ХХ століття відновлено духовне значення цього святого місця. Навесні 2001 року віднайдено ікону, яку датують XVII століттям і вважають оригіналом чудотворного образу Погонянської Богоматері. За 10 років побудовано каплицю на чудотворному джерелі, невеличку церковцю, відновлено монастирський цвинтар і хресну дорогу.
 Поруч з чудотворними іконами України своє чільне місце займає Погонянська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці, історія якої сягає ХVІІ століття. Прославилася ця ікона завдяки численним чудам, що діялися і трапляються дотепер. Перші письмові згадки про чудотворну ікону Матері Божої записані в монастирській хроніці й датуються першою половиною ХVІІ століття. Згідно з відомостями літопису, в знак вдячності за ласки і чудеса зцілення, отримані при іконі Пречистої Діви Марії, на пожертви шляхтянок Іванни Велигорської з Потоцьких та Софії Загвойської з Угринських у 1736 році в обителі було збудовано нову церкву Успіня Пресвятої Богородиці. Ікона Матері Божої в с. Погоня прославилася і пізніше численними чудами. На основі рішення Духовної комісії єпископ Атанасій Шептицький оголосив цю ікону “благодатною”, тобто чудотворною.
 9 червня 1908 року Папа Пій Х своїм декретом наділив головний престіл монастирського храму Успіня Пресвятої Богородиці привілеєм чотирьох відпустів щороку.
 Після ліквідації у 1946 році комуністичною владою цієї василіанської чернечої обителі, значну частину майна монастирської церкви, яку зруйнували у 1950 році, в тому числі й чудотворну ікону на прохання вірних було перенесено до парафіяльної церкви с. Пшеничники біля Погоні.
 У 1992 році чудотворну ікону було передано до новозбудованої каплиці на території василіанського монастиря в с. Погоня.
Після реставрації, 27 червня 2001 року Ікону благословив Святіший Отець Іван-Павло ІІ Папа Римський під час апостольської подорожі по Україні.
Погонянська Мати Божа, зображена на чудотворній іконі, була прострілена комуністом і знаки того пострілу залишилися на правій руці.
7-8 жовтня 2006 року в Святоуспенському монастирі оо.Василіян у Погоні відбулася Дванадцята Міжнародна Проща Вервиці за єдність Церкви, яка ставила за мету розкрити красу і глибінь молитви на Вервиці. Спільна молитва християнських сердець нагадує паломникам, що Вервиця стає запорукою миру у цілому світі. Духовний центр нашого краю приймав паломників з усіх куточків України та гостей з-за кордону. Для благоустрою цього святого місця розроблено проект «Духовно-паломницький центр Матері Божої», споруджено стації Хресної дороги, продовжується будівництво цокольної частини церкви.
Сердечно запрошуємо
до Марійського центру Покуття.
Пресвята Богородиця чекає на своїх дітей!
Марія – Добра Мати бажає зігріти Вас
любов’ю свого серця.
Богородиця випросить у Свого Сина всіх ласк,
яких Ви потребуєте!
Настоятель
Свято-Успенського монастиря
о. Никодим Гуралюк ЧСВВ